Biyografi

Biyografi

21 Kasım 1965 yılında İzlanda’da doğan Björk’ün müzikle tanışması 11 yaşında piyano çalmasıyla başladı. Björk’ün söylediği Tina Charles’ın şarkısı “I Love to Love”’ın bulunduğu bir kayıt, öğretmeni tarafından keşfedildi ve o zamanlar İzlanda’nın tek radyosu olan RUV’a çalınması için gönderildi. Şarkı büyük ilgi gördü ve bir süre sonra Falkinn adında bir plak şirketi, Björk’le kontrat imzalamak için teklifte bulundu. Üvey babasının da yardımıyla kayıtlarına başladığı albümde çocuk şarkılarıyla The Beatles’ın “The Fool on the Hill”i gibi popüler coverlara yer verdi. Albüm platin olmaya yetecek kadar sattı.

14 yaşına geldiğinde punk rock’tan etkilenmeye başlayan Björk, tamamı kızlardan kurulan 'Spit and Snot' adında bir punk grubu kurdu. Kısa bir süre sonra bunu 'Exodus' adlı grubu takip etti. 15 yaşında müzik okulundan mezun oldu ve 1981’de bas gitarist Jakob Magnusson’la 'Jam-80' adında bir grup kurdu. Grubun adı daha sonra 'Tappi Tikarrass' olarak değişti ve ilk single yine aynı yılda “Bíti? Fast í Víti?” yayınlandı. 1983 yılında da “Miranda” adındaki ilk albüm çıktı.

Daha sonra İzlanda rock grupları Purrkurr Pillnikk ve ?eyr elemanlarıyla beraber çalışmaya başladılar. Iyi bir ekip olduklarını farkedip 'KUKL' (İzlandaca’da “büyü” demek) adında bir grup kurdular. İngiliz punk grubu Crass’ın İzlanda konserlerine eşlik eden KUKL, daha sonra İngiltere’de yine bir İngiliz punk grup olan Flux of Pink Indians’la konserler verdi. Bu çalışmaların ardından Crass Records’dan 1984 ve 1986 yıllarında iki albüm çıktı: “The Eye” ve “Holidays in Europe”. 1986 yazında 'Pukl' adlı bir grup kurmak isteyen grup daha sonra yollarında 'The Sugarcubes' olarak devam etti.

The Sugarcubes’un ilk single’ı "Ammæli" İngiltere’de büyük ses getirdi ve birçok plak şirketinden teklif aldı. Sonunda İngiltere’de One Little Indian plak şirketiyle, Amerika’da da Elektra Records’la anlaşan grup, ilk albümü “Life’s Too Good”u 1988 yılında çıkardı. İzlanda’dan çıkan ve bu kadar popüler olan ilk grup oldu. The Sugarcubes ününe ün katmaya devam ederken, Björk de bir yandan başka projelerde de yer aldı.

Grup elemanlarından (Purrkurr Pillnikk elemanı) Einar Örn’le aralarında başlayan ve gün geçtikçe artan gerginlik sonucunda The Sugarcubes dağıldı. Dağılmanın ardından Björk Londra’ya gitti ve solo albüm çalışmaları için Massive Attack’in eski yapımcısı Nellee Hooper’la bağlantıya geçti ve ardından ilk solo hit “Human Behaviour” çıktı. Haziran 1993’de NME tarafından yılın albümü seçilen albümü “Debut” çıktı ve Amerika’da platin oldu. Müziğe ilk başladığı yıllardan beri yazdığı şarkılardan oluşan albüm, aynı zamanda Hooper’la beraber yazdığı yeni şarkıları da içeriyordu. “Debut”ın başarısı Björk’ün Madonna, Tricky, Plaid ve David Arnold gibi çeşitli şarkıcı/gruplarla düet yapmasına da yardımcı oldu.

Yeni albümü için 1994 yılında stüdyoya giren Björk, Nelleee Hooper’ın yanı sıra, Tricky, 808 State’den Graham Massey ve Howie B. gibi isimlerle çalıştı. Haziran 1995’de çıkan “Post” albümündeki şarkılardan bazıları, yine Björk’ün geçmişte yazdığı şarkılardan, Ocak 1997’de çıkan “Telegram” albümü ise, “Post” albümündeki şarkıların remixleri ve “My Spine” adlı yeni bir şarkıdan oluşuyordu.

“Telegram”ın hemen ardından çıkan karışık ve elektronik soundlu “Homogenic” albümü, “Debut” ve “Post”dan alışık olduğumuz Björk’ün ‘küçük peri’ imajını biraz değiştirdi. Albüm, Björk’ün bağımsız, deneysel ve sert olarak tanımlanabilecek ilk albümü oldu. “Homogenic” şarkılarının akıllardan çıkmayacak kliplerine sahip olan Björk, “Dancer in the Dark” filmindeki Selma rölüyle başrol oynarken, soundtrack’i için de “Selmasongs” adlı şarkıyı yazdı.

2001 yılında çıkan “Vespertine” albümü, Björk’ün kişisel dünyasını ve içedönüklüğünü sakin ve minik ritmleriyle dinleyicilerine anlattı. Albümden çıkan üç single “Hidden Place”, “Pagan Poetry” ve “Cocoon” oldu ve ilk klip “Hidden Place”e çekildi. Ardından, 2. klip “Pagan Poetry”ye geldi ancak bazı sahnelerinin yayınlanmaya uygun olmaması yüzünden sansür kondu ve daha sonra yayınlanmaktan vazgeçildi. Ancak daha sonra klip, MTV2’nin gece 1:00 – 5:00 arası yayınlanan 'En Çok Tartışılan Videolar' programında gösterilmeye başladı.

6. stüdyo albümünden önce üç sene içinde üç tane toplama albüm çıkardı. Geçmişiyle ilgili, daha önce yayınlanmamış şarkıların olduğu “Family Tree”, solo kariyerindeki son 10 yılı kapsayan “Greatest Hits” ve 4 CD’lik bir toplama albüm “Live Box” (aynı zamanda 4 kliplik bir DVD’yi de içinde bulunduruyor) yayınlandı.

2004 Ağustos’unun sonlarına doğru 6. albüm “Medùlla” çıktı. Yunanistan’da düzenlenen 2004 Olimpiyatları’nın açılışında albümdeki “Oceania” adlı şarkıyı söyledi. Albüm kapsamında herhangi bir konser vermeyişini veya turneye çıkmayışını, bir an önce yeni albüm için çalışmaya başlamak istemesinden kaynaklandığını söyleyen Björk, Haziran 2004’de Rolling Stone’a verdiği ropörtajda şunları söyledi: “ Her albümünün çıkışının ardından kendimi daha da yenilenmiş hissediyorum ve kendi kendime ‘Evet, şimdi 5 dakika içinde bir albüm daha yapabilirim’ diyorum ve bunun gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu görmek için hemen çalışmaya başlıyorum.”

2007 senesinde “Volta” adlı albümünü hayranlarına ulaştıran Björk, albümün prodüksiyonunda Timbaland, Mark Bell ve Danja gibi isimlerle biraraya geldi. Sanatçının plak şirketinin verdiği demeçle albümün sanatçının kariyerindeki en başarılı albüm olacağı belirtilirken, albümden ilk single “Earth Intruders” adlı parçaya seçildi. Sonraki single'lar “Innocence”, "Declare Independence" ve Wanderlust" parçalarına seçildi.

Sanatçı, 3 Ağustos 2008'de ülkemizi tekrar ziyaret ederek izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.