Terimler

Vampir Sınıfları

A seviye vampirler
Safkan vampirlerdir. Az sayıda olmalarına rağmen çok güçlüdürler.Sadece safkan vampirler ısırdığı kişiyi vampire dönüştürebilir. Safkan vampirlerde safkanların soylarını devam ettirmek için kardeşlerin ya da akrabaların evlenmesi normaldir.

B seviye vampirler
Soylu vampirlerdir.Bu vampirlerin özel yetenekleri vardır.

C seviye vampirler
Normal Vampirlerdir. Vampirler arasında en geniş sınıfı oluşturur.

D seviye vampirler
İnsandan vampire dönüşmüş vampirlerdir. Sadece safkan vampirlerin bir insanı vampire dönüştürme yeteneği olduğu ve bunu yapmak yasak olduğundan sayıları azdır.

E seviye vampirler
Kontrollerini kaybetmiş D seviye vampirlerdir. Vampir içgüdülerini ve kana ihtiyaç duyduklarını kabul etmedikleri için her D seviye vampirin kaderi olarak düşünülür. D ve E seviye vampirler B seviye vampirlerin gözetimine verilir.

Vampire Hunter (Vampir avcısı)
Vampirleri avlayan yetenekli ve eğitimli kişilerdir.

Bloody Rose (Kanlı Gül)
Zero'nun silahıdır. Mermileri vampirleri öldürmek için özel olarak yapılmıştır.

Kaname ve satranç taşları
Kaname kişileri santranç taşlarıyla özleşleştirmektedir. Vampire Knight'daki "knight" kelimesinin de santrançtaki at olduğu düşünülmektedir. Beyaz taşlar vampirleri, siyah taşlar ise insanları temsil etmektedir. Manga kapaklarının birinde ve animenin açılışında zincirli beyaz bir şah görmekteyiz.
Kaname şahı koruyan vezir olabilir.
Ancak tüm bunlar hala birer teoridir.

Spoiler
Ayrıca 20. bölümde Kaname Shizuka'yı öldürdükten sonra beyaz veziri yok etmiştir. 39. bölümde ise -mangaka bizleri şaşırtarak- uzun zamandır siyah şahın Yuuki olduğu düşünülmesine rağmen bu kişinin Zero olduğu ortaya çıkmıştır.