Grup Tanıtımı

Grup Tanıtımı

Girugamesh, 2003'te, Chiba'da kurulmuş Japon metal grubudur. Grup "Girugamesh" ismini, Sümerlerin en eski destanı olan Gilgamesh (Gılgamış) Destanı'ndan alır. Gilgamesh, destana göre 5. Uruk kralıdır (M.Ö. 2600).

Grup, ilkokul arkadaşları olan Shuu ve Nii tarafından kurulrr. Grup ilk performansını grup üyeleri henüz lisedeyken gerçekleştirir. İlk önemli parçaları olan Kaisen Sengen, Oricon Indies listesinde 10. sıraya yerleşir. 2005'te büyük bir Japonya turundan sonra ilk DVDlerini çıkarttılar.

2007'de Los Angeles, California'da "J-Rock Revolution" adında 9 grubun yer aldığı bir festivalde Merry, D'espairsRay ve Mucc ile birlikte sahne alırlar.. "J-Rock Revolution"'dan sonra önemli bir statüye yükselen grup ITunes Music Store'daki sayılı Japon gruplar arasında yerini aldı. Bunun üstüne Ryo " Eğer grubu dinledikten sonra beğendiysen orjinal CD'sini alırsın." demiştir. 2007 yazında grubun kendi adını taşıyan "girugamesh" albümünü çıkartırlar.

2008'de, "Stupid Tour '08" adlı bir turneye çıkan grup Japonya'da ve Avrupa'da birçok konser verdi. Bu turne grubun ilk Avrupa turnesidir. 2008 temmuz ayında resmi sitelerine İngilzce seçeneği ekledi. 5 Kasım 2008'de 3. albümleri olan "Music" ortaya çıkar. 2009'un ilk çeyreğinde grup 2. kez ABD'de (Seattle, Washington) Sakura-Con adlı festivalde konser verdi. 2009 yılında en iyi canlı performanslarını içeren "CRAZY CRAZY CRAZY" adında DVD çıkarttılar. Yine bu yıl "Alive", "Border" ve "Crying Rain" olmak üzere 3 yeni single yayınladılar. Grubun en son albüm projesi 『NOW』16 Aralık 2009 tarihinde çıkacak.

Grubun bir de "Glamorous Sky" adlı aslen Mika Nakeshima'ya ait olan bir cover parçası vardır.

Üyeler:

  • Satoshi - vokal, söz yazarı
  • Nii - gitar

  • Shuu - bass gitar
  • Ryo -davul, beste

Eski Üyeler:
  • Cyrien - vokal (2003, şu an Sel'm grubunun üyesidir.)
  • Hotaru - gitar (2003-2004)