BBCode Yardım


BBCode, sitenizde metin biçimlendirmeleri, resim ve video ekleme gibi yardımlarda bulunan bir kodlama sistemi. Bu sistemin mantığı [tag] ile başlayıp [/tag] ile bitmesidir (Köşeli parantez ve bitişte bölü işareti).. Şimdi kullanabileceğiniz komutları tanıyalım.

Metin Biçimlendirme

Kalın Yazmak ([b]metin[/b])

Kalın yazmak istediğiniz bölümün başına [b], ve kalın yazmayı bitirmek istediğiniz yere [/b] ekleyerek metinlerinizi kalınlaştırabilirsiniz.

Italik (Sağa Yatık) Yazmak ([i]metin[/i])

İtalik yazmak istediğiniz bölümün başına [i], ve italik yazmayı bitirmek istediğiniz yere [/i] ekleyerek metinlerinizi sağa kaydırabilirsiniz.

Altı Çizili Yazmak ([u]metin[/u])

Altı çizili olmasını istediğiniz bölümün başına [u], ve bu özelliği kaldırmayı istediğiniz yere [/u] ekleyerek metinlerinizin altını çizebilirsiniz.

Metni Ortalamak ([ortala]metin[/ortala])

Eğer bir paragrafı ortalanmış olarak yazmak istiyorsanız (ya da kullandığınız resim vb. ortalanmış görünmesini istiyorsanız) [ortala] yazarak başlayın ve bu özelliği yine [/ortala] ile kapatın. Böylece metinleriniz sayfa ortasında yer alacak.

Alt Başlık Oluşturmak ([h2]metin[/h2])

Normal sayfa başlığı H1 tagını kullanmaktadır. Bunun haricinde vereceğiniz başlıklar için [h2]Başlık[/h2] kullanabilirsiniz..

Yazı Rengi Belirlemek ([color=#000000]metin[/color])

Yazı rengini bu kodla değiştirebilirsiniz. Buradaki #000000 ile belirtilen değer bir renge işaret ediyor. Bu renk kodlarını resim editörlerinden alabilirsiniz.

Metin Boyutu Belirlemek ([size=boyut]metin[/size])

Metin boyutunu değiştirmenize yarar. Boyut ayarını değiştirmek istediğiniz yere [size=xx] şeklinde bir kod yerleştirin. Buradaki xx 10 ile 29 arasında bir sayı olabilir. Bu metnin boyutudur. Etiketi [/size] ile kapatarak eski duruma dönebilirsiniz...

Listeleme ([li]metin[/li])

Listelemek istediğiniz nesneleri [li] ile başlayarak yazın ve sonlandırmak istediğinizde [/li] ile kapatabilirsiniz.

Resim Eklemek

Bunun için [img]http://www.site.com/resimadresi.jpg[/img] şeklinde resmin bulunduğu adres ortaya gelecek şekilde [img] etiketinden yararlanırız.

Eğer resmi sağa ya da sola dayamak ve metinlerin arasında göstermek istiyorsanız [img hiza=sag] ve [img hiza=sol] ile başlayıp yukarıda anlatılan işlemi yapabilirsiniz.

Link/Bağlantı Eklemek

Sayfanıza bağlantıyı 2 şekilde ekleyebilirsiniz. Birincisi [url]http://www.linkverilenadres.com/[/url] şeklinde. Burada bağlantı adrese verilmektedir. Diğer şekil ise [url=http://www.linkverilenadres.com/]Link Etiketi[/url] şeklindedir. Buradaki etiket yazan yer link verilen kelimeyi oluşturur.

HTML Kullanmak

Sitemizin tüm içerik alanlarında HTML kodları çalışmaktadır. Bu bölümde kullanacağınız komutlar yardımıyla, javascript ekleyebilir, flash ekleyebilir, video sitelerinden video ekleyebilir ve daha pek çok özelliği kullanabilirsiniz...

Spoiler Kodu

Bir yapıtın içeriği hakkında heyecanı kaçırmamak için gizlemeniz gereken bilgiyi [spoiler]yazı[/spoiler] şeklinde kullanırsanız yazı ancak isteğe bağlı görüntülenebilecektir.

Gruplanmış Linkler

Menüde geçen bir kategoriyi görünmeyecek olarak ayarlayarak [listele={menu_id}] komutu ile o menüdeki tüm bağlantıları içerik sayfasında listeleyebilirsiniz. Menü numarasını yönetim panelinizden alabilirsiniz...

Eklenmesini istediğiniz ve güzel olacağını düşündüğünüz kodlar için lütfen geliştirme forumlarımızı kullanın.

[Yukarı Git] [Yardım Konuları] [Geri Git]